Архива новинских чланака

“Моравиште” одлази у прошлост – детаљне припреме за “прелазак” на будућу депонију у Срњу

Депонија “Моравиште” у Варварину, престаће дефинитивно да постоји након изградње Регионалне депоније у Срњу, чиме ће коначно бити решен  највећи еколошки проблем у тој општини. Пројекат санације постојеће депоније поред Велике Мораве је већ урађен, а убрзано се спроводе и све остале  активности којима ће се обезбедити ефикасније сакупљање, селектовање и транспорт отпада. У ЈКП кажу да пресељење на нову депонију не захтева велике трошкове за ту општину, те да  не очекују ни већа одступања у цени ове услуге за индивидуална домаћинства

У ЈКП Варварин истичу  да ће се гашењем постојеће неусловне депоније коју  заједно користе ова и општина ]ићевац, обезбедити  здравија и еколошки уређенија животна средина, самим тим и бржи  економски развој читавог краја.

Како објашњавају,  депонија  “Моравиште” налази се близу корита Велике Мораве, па се садржај депонованог смећа, у периоду великог водостаја, директно слива у ту реку. Истовремено, због састава тла, површинске воде из депоније мешају се са поџемним водама које се низводно користе као бунарске воде за пиће и наводњавање.

Према речима Дејана Ракића, директора ЈКП Варварин, пројекат санације  “Моравишта” је урађен, а након што Регионална депонија у Срњу буде у функцији, постојећа у Варварину биће комплетно санирана, потом и трајно угашена.

У међувремену,  успостављено је и организовано прикупљање и одвожење комуналног отпада у свим насељеним местима у тој општини, а што ће свакако додатно олакшати “пресељење” на депонију у Срњу.

– Ми већ сада смеће прикупљамо у свим месним заједницама и за тај посао тренутно имамо довољно возила и људи, с тим да додатна радна снага  никада није на одмет, па није искључено да ћемо, уколико буде било потребе, запослити још радника. Захваљујући донацији ГИЗ-а, обезбеђено је и 700 канти за домаћинства, а по месним заједницама распоређено је 160 контејнера за комунални отпад и 130 за ПЕТ амбалажу – каже Ракић.

Говорећи о техничкој опремељености, наш саговорник каже да са два аутосмећара, колико им је тренутно на располагању, за сада успевају да прате планирану динамику  прикупљања и одовожења смећа.

– Тренутно нам не треба више возила, али ће свакако бити потребно онда када се комунални отпад буде одвозио у Срње. Конкретно, потребна су нам још три аутосмећара, што ћемо добити у оквиру овог пројекта  – наводи он.

Ракић каже да ГИЗ  ради процену  колико ће локалне самоуправе коштати депоновање смећа у Срњу, те да се нада да се тренутна цена услуге одвожења смећа за индивидуална домаћинства на подручју општине Варварин, неће битно мењати.

– Раздаљина између Варварина и Срња, преко Залоговца, није велика, неких седам, осам километара, тако  да нећемо имати неке веће додатне трошкове и зато се надамо да ће цена услуге одвожења смећа или остати иста или ће незнатно бити  повећана-  каже директор ЈКП Варварин.

Говорећи о значају изградње Регионалне депоније у Срњу, Ракић истиче да овај еколошки пројекат за Варварин значи много.

– Ако се има у виду да смо број дивљих депонија  свели  на минимум и да интензивно радимо  на томе да ускоро не постоји ниједна, да се смеће од ове године  организовано прикупља на територији целе општине, те да ће у наредном периоду бити трајно угашен и велики загађивач наше животне средине , оправдано је  очекивати и  бољи и бржи развој пољопривреде и прехрамбене индустрије у овој општини, као и туризма који је препознат као велики потенцијал овог краја – закључује Ракић.

Иначе, на будућој Регионалној депонији у Срњу, од 2022. године одглаагаће се комунални отпад са подручја Крушевца, Александровца, Бруса, Варварина, ]ићевца и Блаца.

Постојећа депонија у Срњу направљена је 1984.године, простире се на 37 хектара, опремљена је основном инфраструктуром и на њој се депонује отпад са подручја са око 85.000 становника. На ову депонију, осим комуналног,  довози  се и грађевински, индустријски и отпад животињског порекла, што утиче на загађење ваздуха, земљишта, као и површинских и поџемних вода.

Пројектом изградње Регионалне депоније предвиђена је санација постојеће депоније, те успостављање безбедног и еколошки прохватљивог система управљања отпадом. Нова  депонија биће подељена на више целина. Прва обухвата  објекте управе и надстрешнице за машине, постројење за сортирање отпада, азил за животиње и станицу за гориво. У другој ће бити нова санитарна депонија и постројење за прераду и прикупљање процедних  вода.  У трећој  ће се вршити механичко биолошки третман отпада, а ту ће бити и објекти за компостирање органског отпада.  

Регионална депонија у Срњу  биће изграђена по европским еколошким стандардима, на површини од око 40 хекатара, а  пројектном документацијом предвиђено је да се отпад  на овој депонији одлаже минимум до краја 2046. године.

Споразум за њену изградњу која ће бити финасирана из кредита Немачке развојен банке (КфЊ) , почетком ове године, потписали су  градоначелница Крушевца и председници пет општина.

Д.П.